2017. november 19.


A szabályos rajtolás

Milyen szabályok is vonatkoznak a rajtra a UCI szerint? És a szakági vezetés szerint?

Akadályok

Mennyi és milyen? Átugrod, végigtekered?

Öt jó tanács a cyclocross versenyzéshez

Mivel a futamok rövidek, fontos, hogy ebben a rövid időben minél jobb teljesítményt nyújtson a versenyző.

Miről szól a cyclocross?

A szakág bár újkeletűnek hangzik, ennek ellenére több mint 100 éves múltja van. Eredetileg egy francia katona találta fel a lovaglás alternatívájaként...

Hogyan frissítsünk egy cyclocross versenyen?

A minap Szalma Csaba, a cyclocross szakági tanács tagja a Facebook Cyclocross csoportjában foglalta össze a frissítésről szóló szabályokat, amit megosztunk veletek. Végre nem a száraz verzió, hanem érthető, hétköznapi megfogalmazásban ismerhetitek meg a cyclocross verseny frissítési szabályait:

"Pár szabályt lehet érdemes lenne megbeszélni, tisztázni ezen a fórumon (is), mert rendszeresen látni nem szabály szerinti viselkedést, ami kommunikációs problémákból is adódhat, ezért gondoltam, hogy ezúttal a frissítésről lesz szó. Ajánlom, hogy ha tehetitek a versenykiírást olvassátok át legalább egyszer hiszen azokban röviden ezek le vannak írva. Elég egyszer átolvasni az egyiket hiszen a szabályokat a szakági tanácstól vették át az eddigi versenyek (CrossLiget, KolorCross).

fotó: velonews.com
Az itthon alkalmazott szabály egy 2015-ös UCI szabálykiegészítésen alapszik (link alább), amit a UCI azután adott ki, hogy a UCI cycling regulations 5.1.038-as pontját félreérhetően módosította. A kiegészítés alapján frissítés felvételére csak és kizárólag a depó területén van lehetőség, ha a frissítő korábban nem volt a versenyzőnél (kulacstartóban vagy a hátsó zsebben) - azaz ha a rajttól nálad van a frissítő. A kiegészítés tartalmazza, hogy frissítőt felvenni csak úgy lehet ahogy bármilyen más segítséget is: a depóban, kerékpár cseréjével együtt. Tehát hivatalosan egy nemzetközi versenyen frissíteni szeretnél, akkor kimész a depóba és ott bicajt cserélsz, és a cserebicajon ott a frissítő. Csak így lehet frissíteni semmilyen más módon. Ezt fontos tudni azoknak, akik nemzetközi kategorizált versenyre járnak, mert egy kézből feladott frissítés a versenyző kizárásával járhat.

Nyilván itthon ez a szabály a fent leírt módon kivitelezhetetlen, hiszen keveseknek van csere CX bicaja, ezért ezt a szabályt úgy módosítottuk, hogy frissítés feladása csak a depóban lehetséges. Azaz ha szomjas vagy akkor kimész a depóba, ahol a segítőd, akinek van depókártáyja odanyújtja a frissítőt. Azaz nem a pálya tetszőleges pontján veszed fel a frissítőt és nem is a depóból a pályára nyújtja be a segítőd a frissítőt, hanem minden esetben kimész a depóba, feveszed a frissítőt és vagy a depó végén a frissítést követően eldobod a kulacsot vagy elrakod a hátsó zsebbe, vagy akár a kulacstartóba.

Lehet apróság, de ne felejtsétek fontos megteremteni a szabályoknak megfelelő versenyfeltételeket, hiszen ezzel elősegítjük, hogy kialakuljanak a megfelelő "reflexek" egy versenyen és ne legyen felesleges kizárás egy olyan szituáció miatt, amit itthon a versenyzők nem szokhattak meg mert nem voltak adottak a feltételek. Nyilván a szabályokat próbáljuk racionalizálni, de közeledni kell a nemzetközi szabályokhoz.

Ahogy bármilyen más szabály esetén a szabály be nem tartása szankciókkal járhat ezt vegyétek figyelembe. Ezen szankcióknak nem az a célja, hogy veletek kibabráljanak, és ez pont egy olyan szabály amit nem is nehéz betartani! ;)

http://www.uci.ch/pressreleases/uci-statement-about-feeding-the-pit-areas-cyclo-cross-races/
http://www.uci.ch/mm/Document/News/Rulesandregulation/16/61/43/5CRO-E-03.06.2015_English.pdf"

Közel 300 kerékpáros hódítja meg a városligeti Királydombot a cyclocross-nyitányon

Öt futamban, 20 kategóriában közel 300 kerékpárosra számítanak a szervezők október 21-én, a 2017-18-as kerékpáros cyclocross-szezonnyitó alkalmával. A Magyar Kupasorozat első állomása, a városligeti CrossLiget látványos eleme a palánkakadályok mellett a Királydomb megmászása lesz.
A rendező Coffeeride SE a különböző kategóriákban 270 előnevezőt számlál, szombaton közel 300 kerekest vár.


A korábbi bajnok Buruczki Szilárd (Cube Csömör) a legnagyobb esélyes, mivel a regnáló magyar bajnok Búr Zsolt külföldön fog versenyezni. Buruczkinak a Tour de Hongrie-t kiválóan teljesítő fiatal Peák Barnabás (Mesterbike 575 Team) és Dina Márton (Nella Trek Team) lehet a legkomolyabb kihívója; a sérüléséből felépülő Rózsa Balázs (Team Differdange) lehet az idei CrossLiget meglepetésembere. Női fronton két junior, Buzsáki Virág (PCCC), és Vas Kata Blanka (Merida Maraton Team CST), valamint a felnőtt Szekeres Viktória (KTM Teszt Team Gödöllő) a legesélyesebb.

„A pálya közel három kilométeres, karakterét a Királydomb háromszori megmászása adja. A Városliget túl technikás pálya kijelölését nem teszi lehetővé, így inkább a gyorsaság, erő fog dominálni. Három palánk akadályként bekerült a nyomvonalba. Ezek egyike dupla a pálya felén, a harmadik pedig szimpla a domb egyik mászása előtt található. Utóbbi minden évben kedvelt szurkolóhely, köszönhetően az akadály látványos átugratásának. Az öt futamból mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt”
– tájékoztatott Rokob Jakab szervező.


A pályát a szervezők a Közlekedési Múzeum és az Olof Palme sétány által határolt területen jelölik ki; a rajt- és célterületet az Olof Palme háznál építik ki. A pályabejárás reggel 9 órától lehetséges, az első rajtra 10. 45-kor kerül sor, az elit férfiak futamát 14 órakor indítják; a díjátadás 15.30-kor kezdődik.


Fotók: Szász Norbert