2017. november 19.


A szabályos rajtolás

Milyen szabályok is vonatkoznak a rajtra a UCI szerint? És a szakági vezetés szerint?

Akadályok

Mennyi és milyen? Átugrod, végigtekered?

Öt jó tanács a cyclocross versenyzéshez

Mivel a futamok rövidek, fontos, hogy ebben a rövid időben minél jobb teljesítményt nyújtson a versenyző.

Miről szól a cyclocross?

A szakág bár újkeletűnek hangzik, ennek ellenére több mint 100 éves múltja van. Eredetileg egy francia katona találta fel a lovaglás alternatívájaként...

Cyclocross központ lett Veszprémből

Rekordlétszámmal és szinte a teljes hazai elit mezőnnyel rendezték meg a dunántúli megyeszékhelyen a negyedik LOcarGO Pepperl+Fuchs Veszprém Cross versenyt. A Búr Zsolt győzelmével véget érő veszprémi futam egyaránt a SuperCross és a Cyclocross Magyar Kupafutam második futama volt.
Veszprem_promo-0607
A másfél napos verseny első délutánja a létszámot tekintve még szolidan zajlott, az újdonságnak számító csapatverseny 8 együttes részvételével zajlott. A 9 körös versenyt egy román különítményt színesítette és közel hat perces előnnyel nyerte meg. Levezésként pedig Gajdos Tamás beszélgetett Benkó Barbarával és Vinczeffy Zsolttal a cyclocross szakágról és úgy általában a kerékpársport szakmai kérdéseiről.
Tóth András (főszervező), Vinczeffy Zsolt és Benkó Barbara (olimpikon kerékpárversenyzők) Gajdos Tamás (műsorvezetö)
Tóth András (főszervező), Vinczeffy Zsolt és Benkó Barbara (olimpikon kerékpárversenyzők) Gajdos Tamás (műsorvezetö)
A szervezők hangzatos ígéretekkel hirdették a versenyt, amit hiánytalanul be is tartottak: gyors és erőt igénylő pálya, értékes díjazás és gondos szervezés. A nyomvonalat kimondottan a magyar cross-mezőnynek tervezték, a legjobbaktól szinte végig, pihenő nélkül maximális erőbedobást igényelt pár technikásabb szakasszal, homokággyal, felfutással, melyek még az abszolút kezdőket, vagy a hobbiból versenyzőket sem riaszthatták el. A pályán mindenki megtalálhatta a saját tempóját – akár a többiek “zavarása” nélkül is.
Homokágy - gyerekek
Homokágy – gyerekek
A szombaton megkezdődött román dominancia vasárnap is folytatódott, U19-ben és Master 1-ben is a keleti szomszédunkból érkeztek a dobogó felső fokára. A 3050 méteres pálya egy körének megtételéhez alig több mint 6 percre volt szüksége az elit győztes Búr Zsoltnak, aki nagy előnnyel utasított mindenkit maga mögé, amiben az is közrejátszott, hogy ő volt az, aki gyakorlatilag hiba nélkül futotta köreit.
Homokágy - az elit futam, elöl Pelikán János
Homokágy – az elit futam, elöl Pelikán János
Az idei szezonban főleg külföldi versenyeket terveztem, a veszprémire csak azért jöttem el, mert tudtam, hogy jó a szervezés. Örülök a jó versenyzésnek, hiszen egy kivétellel a hazai mezőny teljes krémje jelen volt. A pálya lendületes, ritmusos és kifejezetten gyors volt, nekem 28 km/h feletti lett az átlagom – foglalta össze Búr a futamot.
Búr Zsolt
Búr Zsolt
Az idén útjára indított SuperCross Mini kategóriák úgy tűnik beváltották a hozzá fűzött reményeket, 31 kisgyerek indult az U11 és U13-as kategóriákban. Fontos lépése ez a sorozat rendezőinek, hiszen az utánpótlás elengedhetetlen a szakág fejlődése szempontjából.
Mountain bike-kal is indulhattak a szakággal ismerkedők
Mountain bike-kal is indulhattak a szakággal ismerkedők
Az idei évben több újítást hoztunk a versenybe, mint például a csapatversenyt és a szakmai beszélgetést, amit láthatóan örömmel fogadtak a résztvevők – egyúttal kétnaposra fejlesztettük a rendezvényt. A versenyben rengeteg munkánk van, aminek a visszaigazolása a versenyzők elégedettsége nyugtáz, hogy megérte – mondta Tóth András a verseny főszervezője.
*
Az elit kategóriák leggyorsabbjai:
Férfiak:
1. Búr Zsolt – Pavé Bike – 57:24
2. Pelikán János – Utensilnord Continental Cycling Team – 58:31
3. Buruczki Szilárd – Cube Csömör – 1:00:37
Nők:
1. Cseh Veronika – Alpinbike Team Endura Giant High5 – 48:38
2. Tache Marike – KTC SE – 1 kör hátrány
3. Götl-Zelenij Linda – 1 kör hátrány
*
Teljes eredménylista: 2015_veszprem_cyclocross
Fotók: LeBidon.net

Öt jó tanács a cyclocross versenyzésre

A cyclocross a kerékpározás egy ősszel-télen űzött szakága, mely pont a mountain bike és országúti szezon holtidejében van. Minden versenyző számára ideális lehet beiktatni a felkészülésébe is. Mint ahogy már korábban a cyclocrosst bemutattuk, egy nem mindennapi, de mégsem újkeletű szakágról van szó. A száz éves múlttal rendelkező versenyformát sokan kiegészítő sportként űzik, de egyre többen vannak, akik direkt erre szakosodnak és ezek a fő versenyeik.


A cyclocross versenyek jellemzően rövidek - korosztálytól függően 30-60 percesek -, ami a várható szélsőséges időjárás és hőmérséklet miatt szerencsés is. Mivel a futamok rövidek, fontos, hogy ebben a rövid időben minél jobb teljesítményt nyújtson a versenyző. És itt nem csak erőben, de technikai tudásban is a legjobbat kell nyújtani.

Néhány jó tanács azoknak, akik még nem teljesen rutinosan állnak a rajtvonalhoz:

1. Kapd el jól a rajtot!
Ha van lehetőséged a mezőny elejéről rajtolni, tedd meg! A verseny elején amúgy is nagy a tolakodás, ezért az esések elkerülése végett is hasznos, ha előbbről indulsz. A pálya aránylag keskeny - a nemzetközi szabvány szerint minimum 3 méter -, ami miatt azért nem mindenhol lehet könnyen előzni. A feladat ez után már csak az, hogy megtartsd a jó helyed.
Tipp: csinálj rajtgyakorlatokat. Akár egyedül (magadban számolj vissza és álló helyzetből indulj el minél gyorsabban) vagy segítővel, sípszóra! A lényeg, hogy gyakorold a lehető legrövidebb idő alatt minél nagyobb sebességre való gyorsulást!

2. Felszállás és leszállás
A versenyen körönként 3-4 alkalommal le és fel kellhet szállni. Ez egy 8-10 körös versenynél akár 30-40 alkalom is lehet. Azt hiszem, nem kell részleteznem, hogy mennyi időt lehet veszíteni a lassú fel - és leszállással.
Figyeld a videót, ami remekül bemutatja a helyes technikát.


 - az akadályhoz közeledve az egyik lábadat ki kell csatolni a pedálból és a másik lábra kell helyezni a testsúlyt. (Ilyenkor a versenyző a kerékpár "egyik oldalán" helyezkedik el.),
- az akadály előtt a másik lábat is kicsatoljuk és leugrunk a kerékpárról,
- a kerékpárt a felsőcsövénél fogva átemeljük az akadály felett (Ha hosszabb ideig kell emelni a kerékpárt, akkor az alsó vázcsövet fogjuk, hogy vállra vehessük vagy magasabbra emelhessük futás közben.),
- a mikor újra a földre helyezzük a kerékpárt, néhány gyors lépést még teszünk vele, hogy minél nagyobb lendülettel ugorjunk vissza a nyeregbe. A nyeregre visszaugrás fájdalmasnak tűnhet, de ha megfigyeljük, a videón jól látható, hogy valójában a combunk erős belső felével érkezünk a nyeregbe és utána csúszunk a helyünkre.
Tipp: a le-, és felszállást szinte bárhol gyakorolhatjuk, akadályként egy faág is megteszi. Aszfalton vagy betonon fájdalmas lehetne a hiba, de jó hír, hogy a versenyeken csak terepre helyezik az akadályokat. Az aszfalt ott is a gyors tempójú tekerés helyszíne.

3. Előzz kanyarban!
A cyclocross versenyek lendületét az akadályokon kívül a kanyarok törik meg. A triatlonotól a cross country-ig bármely szakágban hasznos tapasztalat, hogy fejleszteni tudjuk a kanyarvételi technikát.
Ahogy a fel - és leszállás gyorsaságán, úgy a kanyarvételen is sok múlik. Az ideális ív ismerete, lehetőség a magasabb átlagsebesség fenntartására, de akár helyosztó előzésre módot adhat.
Tipp: gyakoroljatok párban és figyeljétek egymás kanyarodását! A videó bemutatja, hogy miként lehet kanyarban előzni. Ez is páros gyakorlat, amikor az egyik kerékpáros külső ívről indul és belsőre érkezik, addig a mögötte haladó belső íven érkezik és lehetősége van esetleg az előtte haladót megelőzni.


4. Homokágy
A cyclocross versenyek egyik tipikus akadálya a homokágy. Bizonyára sokan kerékpároztatok már homokban és tudjátok, hogy a vékony gumikkal nehezebb megtartani az egyensúlyt. Már a homokágy előtt próbáljuk meg "irányba tenni" a bringát, (hogy a könnyen elmozduló talajon ne kelljen hirtelen kormánymozdulatot tennünk, ami kibillenthet az egyensúlyunkból),  és minél nagyobb lendülettel átvágni rajta. Ha kormányfordítás nélkül haladunk át az akadályon, lendületet is alig vesztünk.
+Rutinos trükk: ha már nyomokat vágtak előttünk a homokágyba, és van módunk felmérni azokat időben, válasszuk ki a legegyenesebb „vágányt” és „engedjük” a bringát ebben a nyomban „lekövetni” az utat. Ez különösen mély homokban lehet sorsdöntő, mivel itt jóval kisebb az ellenállása talajnak, kevésbé akarja kicsavarni kezünkből a kormányt. A homokban lazán de határozottan tartsuk a kormányt. Kis gyakorlással rájöhetünk a homok „természetére”, arra, hogy milyen áttétellel és milyen mozdulatokkal tudjuk uralni ezt a feladatot.


5. HALADÓKNAK - Ugord át az akadályt!
A versenyzők egyre technikásabbá válnak és a palánk akadályokat egyre szívesebben ugorják át, ahelyett, hogy futva teljesítenék azt. Amíg nem tudod tökéletesen kezelni a kerékpárt, addig ne próbáld meg!
Tipp: A gyakorlást sík terepen kezdd, ahol a földre tett alacsony akadályt próbáld csak először átugrani. Ha ez megy, akkor jöhetnek sorban az egyre magasabbak is.


A veszprémi futam nagyjából egy hónap múlva a következő paraméterekkel vár:
-          20 kanyar / kör – hogy lefékezz és felgyorsulj jobban, mint az ellenfelek,
-          1 lépcsőn felfutás – amikor egy kamion platójára kell fellendülnötök, kezetekben a bringáitokkal,
-          1 dupla palánk – kevesen fogjátok nyeregben megugrani,
-          1 meredek emelkedő - itt biztos, hogy futnod kell, nem lesz elegendő lendületed,
-          25 m szintkülönbség / kör - ebből 17 métert 200 méteren kell leküzdened, ami olyan mintha a 7. emeletre tekernél fel,
-          200 méteres aszfalt szilárdságú befutót lejtővel és emelkedővel a célvonal előtt – hogy az utolsó pillanatig versenyezzetek,
-          10 méteres homokágy – hogy lássuk hogyan kezeled a géped, s jó döntést hozol-e ha nyeregben maradsz vagy leszállsz,
-          3D-dirtpálya – hogy élvezd a centrifugális erőt és a döntött kanyarokat,
-          200 méteres lejtős szakasz - ahol 40-50 km/h-val is versenyezhetsz,
-          1 technikai zóna, ahol a bringamosót is találod – hogy autentikus cx körülmények között is bírja a technika.

A hozzáértők már ezekből a paraméterekből is láthatják, hogy új felfogásban jelölték ki a 2015-ös ringet. Nem lassítják le a jól felkészült, erős versenyzőket, hanem mindenkit teljes erőbedobásra késztetnek. Ez lesz a szezon leggyorsabb és legnehezebb CX-versenye. Aki itt jól szerepel, az elmondhatja, hogy nem szerencséje volt, hanem felkészült, hamisítatlan kerékpáros atléta!

A Veszprém Crossra érdemes már szombaton érkezned, hogy legyen kellő időd meg-, illetve kiismerni a pályát. Az esti szakmai beszélgetés során pedig tapasztalt versenyzőktől tudsz információkat gyűjteni a versenyzésről, mindamellett, hogy Veszprém több napra elegendő programot kínál erre a hétvégére!

A cyclocross, mint szakág

- Láttad azt az országúti bringát ott az erdőben?
- Hoool?
- Az erdőben, ott a füvön...
- Jaa, dehogy! Az cyclocross!

Egyre ritkábban hangzik el ez a párbeszéd a bringás körökben, hiszen hazánkban is folyamatosan nő a cyclocross szakág ismertsége. A holtszezonban rendezett versenyek izgalmasak, pörgősek és a verseny közbeni akadályok miatt technikai kihívások tarkítottak.

A szakág bár újkeletűnek hangzik, ennek ellenére több mint 100 éves múltja van. Eredetileg egy francia katona találta fel a lovaglás alternatívájaként. Az 1902-től rendezett cyclocross versenyek elismerése 1910-től kezdődött, amikor egy Tour de France győztes is részt vett rajta. 1950-ben már világbajnokságot is rendeztek belőle, ami a cyclocross versenyzők időszámításának a kezdetét is jelenti. Az 1970-es évektől a Benelux államok, Csehország és az USA lettek a legnépszerűbb versenyhelyszínek.
fotó: lebidon.net
A cyclocross versenyek 2000-4000 méter hosszú körpályán, földes, füves réteken haladnak. Egy kritérium versenyhez hasonlít, eltekinte az akadályoktól. A pályán ugyanis lépcsősor, palánk, homokágy töri meg a lendületet. Ez amiatt van, hogy az akár mínusz 10 fokban rendezett versenyen se fagyjanak át nagy sebességgel haladó versenyzők.
Nem mellékesen látványosak az akadályvételek és nem csak az erő, hanem a technikai tudás, a kerékpár kezelési készség is befolyásoló tényezővé válik.
Ezek a versenyek jellemzően ősszel és télen, a kerékpáros holt szezonban kerülnek megrendezésre. A rövid futamok izgalmas és pörgős versenyt nyújtanak - az elit férfi futam kb. 60 perces. Az évszaki sajátosságból kifolyólag gyakori a saras és havas pálya, ami további izgalmakat szül a versenyben.
A depóban akár körönként is lehet kerékpárt cserélni, hogy minden körben tiszta és száz százalékig működőképes géppel lehessen versenyezni. A csere elvesz néhány másodpercet és megfelelő személyzet is kell hozzá, de megéri, mert sok múlhat rajta.

Hogy néz ki egy cyclocross bringa?
Első blikkre olyan, mint egy országúti kerékpár. De ha közelebbről megnézzük, sok eltérés tapasztalható. (Ezeket javarészt a nemzetközi kerékpáros szövetség szabályozza.) A gumik vastagabbak, terepmintázatúak és a szabvány szerint maximum 33 milliméter szélessék, a kormány pedig 50 centiméternél nem lehet szélesebb. A fékek közül is korábban csak felniféket engedtek, de ma már tárcsafékes kerékpárral is lehet indulni. 
A bringa tömege a tulajdonos pénztárcájától függ, viszont 6,8 kilogrammnál nem lehet könnyebb bringát összeállítani. 
fotó: lebidon.net
A verseny nem tömegsport és a célközönség sem kimondottan az amatőr versenyzők, mégis szinte minden hazai versenyen van hobbi futam, ahol bárki kipróbálhatja magát.
A futamok rövidsége miatt nem kap nagy terhelést a szervezet, így a cross szezon nem viseli meg túlságosan a versenyzőket.
Szinte az összes kerékpáros szakágat űző számára hasznos téli versenyforma, mivel nagyon sokat javít a nyári technikai tudáson és üde színfoltokként jelentkezik az alapozás során.